Що таке пролежні і чому вони виникають?

Пролежні - це некроз м’яких тканин, тобто омертвіння тканин, яке виникає в результаті тривалого порушення нормального кровопостачання, і як наслідок, порушення харчування. Пролежні виникають, коли на тканини хворого протягом тривалого часу чиниться тиск.

 

Найчастіше пролежні виникають в області сідничної кістки, в області крижів та куприка. Трохи рідше пролежні виникають на ребрах, стегнах і потилиці.

Поява пролежнів загрожує різними наслідками для здоров’я людини. Пролежні дуже небезпечні, так як ушкоджуються не тільки шкірні тканини, а й вражаються внутрішні тканини, включаючи м’язову і кісткову. Дуже часто в області враження утворюються досить великі порожнини і кишені, особливо в області Куприка і тазостегнових суглобів. В тяжких випадках пролежні можуть призвести до ампутації нижніх кінцівок.

 

Дуже часто пролежні викликають запальні процеси, які протікають в окісті кісткової тканини, остеомієлітів і періоститів.

 

 

Лікування пролежнів спрямоване на скоріше позбавлення хворого від запального процесу, після чого, можна добитися регенерації шкірного покриву. Після лікування хворої людини, пріоритетним завданням є профілактика пролежнів.

Місцеве лікування пролежнів

Уражену поверхню шкірного покриву необхідно 3 рази на добу обробляти перекисом водню, а також промивати антисептиками (розчин фурациліну). Далі рана обробляється гіпертонічним розчином і наноситься бактерицидна мазь.

При проведенні всіх маніпуляцій дотримуйтесь стерильності! Під час лікування хворий має займати таке положення, щоб на пролежні не було ніякого тиску і навантаження.

Якщо протягом одного місяця вам не вдається самостійно впоратися з лікуванням пролежнів, то необхідно звернутися до хірургів за допомогою. У лікаря обов’язково уточніть, чи має він досвід пластичного лікування пролежнів. Хірурги районних поліклінік, як правило, не мають такого досвіду.

Як же відбувається хірургічне лікування пролежнів? Краї рани висікаються скальпелем до здорових тканин. Після цього рана закривається шкірними або шкірно - м’язовими клаптями, після чого починається процес загоєння. Ні в якому разі не можна затягувати зі зверненням до лікаря, так як зволікання може призвести до ампутації кінцівок.

Профілактика утворення пролежнів

Профілактика та обробка пролежнів потрібна для збереження здоров’я людини. Профілактика дуже часто дає ефективний результат. Вона має бути регулярною і комплексною.

Спочатку необхідно скласти для хворої людини особливий раціон. Для цього треба підібрати продукти харчування, що містять достатню кількість поживних речовин (білки, жири, вуглеводи, вітаміни, мікро і макроелементи, мінерали). Необхідно стежити за питним режимом хворого і його діурезом. Не допускайте появи набряків, тому що вони підвищують ризик розвитку пролежнів у лежачого хворого.

Магазини медичного приладдя пропонують різноманітні предмети по догляду за лежачими хворими. Запобігти виникненню пролежнів допоможе протипролежневий матрац, який діє за принципом протипролежневої системи. Дія матраца основана на постійній зміні точок опори, на яких лежить хворий. Матрац має компресор, якій надуває відсіки матраца в строго певній послідовності, відповідно до встановленої схеми.

Завдяки цьому, поверхня матраца знаходиться в безперервному русі і масує всі м’які тканини лежачого хворого, які торкаються поверхні матраца.

Лікарями був встановлений цікавий факт, що протипролежневий матрац не тільки допомагає запобігти виникненню пролежнів, але й ефективно усуває проблеми зі сном, благотворно впливає на загальний стан організму, зокрема на нервову систему, циркуляцію крові та зниження м’язової напруги.

Протипролежневі матраци призначені для використання не тільки в умовах стаціонару, а й в домашніх умовах. Вони дуже прості у використанні, впоратися з їх використанням зможе навіть літня людина. Компресори працюють безшумно, це дозволяє використовувати матрац цілодобово.

Всі матраци виготовляються з міцного вологостійкого матеріалу. Для підвищення рівня гігієни поверх матраца, надівається спеціальний чохол.

Підкладне коло для профілактики пролежнів не таке ефективне, як протипролежневий матрац, але також може надати допомогу при догляді за лежачим хворим. Підкладне коло підкладають під куприк чи сідниці, змінюючи його розташування кожні кілька годин. Подкладне коло виготовляється з медичної гуми чи з латексу, тому його легко утримувати в чистоті.

Аналогічну дію має подушка для коляски. Вона служить для рівномірного розподілу тиску, який викликає вага хворої людини. Подушки виготовляються з різних матеріалів, але найчастіше зустрічаються латексні або гелеві.

Перед тим, як купувати засоби по догляду за лежачими хворими обов’язково проконсультуйтеся з лікарем, який знає особливості перебігу захворювання і порекомендує вам оптимальний варіант.

Інші заходи профілактики пролежнів

1. Повороти хворої людини. Перевертайте хворого зі спини на бік хоча б 3-4 рази на добу, приблизно на 30 хвилин. Це дозволить відновити нормальне кровопостачання.

2. Масаж ділянок шкіри. Щоденний масаж ділянок, які піддаються тиску, допоможе знизити ризик розвитку пролежнів.

3. Провітрювання шкіри. Хворого необхідно повернути на бік, звільнити від одягу і залишити приблизно на 15 хвилин, те ж саме повторити з іншим боком.

4. Дотримання оптимального температурного режиму, щоб шкіра хворої людини не потіла.

5. Протирання всієї поверхні шкіри щодня дезинфікуючими розчинами. Це може бути горілка, камфорний спирт, одеколон. Протерти шкіру хворого, після чого розтерти її до почервоніння сухим махровим рушником.

6. Догляд за найбільш вразливими місцями шкірних покривів. Два рази на день (вранці і ввечері) протирати прохолодною кип’яченою водою ті місця шкіри, тиск на які найсильніший. Після цього осушіть рушником і протріть камфорним спиртом.

Початкова стадія розвитку пролежнів

Якщо на шкірі почали з’являтися почервоніння, необхідно насторожитися, тому що саме почервоніння є початком утворення пролежнів. Такі місця треба обробляти особливо ретельно. Вранці необхідно протирати ці місця слабким розчином марганцівки, а ввечері - спиртовою настоянкою календули. Синя кварцова лампа теж допоможе запобігти подальшому розвитку опрілостей.

Якщо на шкірних покривах з’являються міхури з прозорою рідиною, їх необхідно обробляти 1% розчином зеленки, а зверху накладати суху пов’язку. Слідкуйте за тим, щоб тиск пов’язки не був сильним.

Якщо виникла гнійна рана, для її очищення підійде мазь «Іруксол». Необхідно сформувати марлевий тампон, рясно нанести на нього мазь і накласти на рану. Тампон зафіксувати бинтом. Міняти пов’язку 2 рази на добу. Аналогічною але менш швидкою дією володіє мазь Вишневського та Левомеколь.

Лікування пролежнів народними способами

1.Відвар суцвіть ромашки аптечної і лікарського буркуну прискорюють процес загоєння пролежнів.

Приготування: сухі суцвіття ромашки аптечної і лікарського буркуну в співвідношенні 1:1 залити 1 літром води, довести до кипіння на водяній бані, процідити. Відваром промивати рани, а з процідженої трави можна робити компреси. Компрес ставити на рани приблизно на 2 години. Курс лікування проводити поки не відбудеться епітелізація тканин.

2. Відвар ефективний на початку захворювання, коли пролежні тільки починають з’являтися.

Приготування: трава хвоща польового - 50 гр; сухі суцвіття ромашки аптечної - 30 гр; трава продірявленого звіробою - 40 гр.Трав’яну суміш перемішати, залити 300 мл. окропу і кип’ятити на водяній бані протягом години. Відвар перелити в термос і настоювати протягом доби. Через добу відвар процідити, віджати. Приймати 2 рази на добу після їжі, по 0,5 склянки. Курс лікування не більше одного тижня.

3. Відвар з кори дуба.

Приготування: подрібнити 200 гр. кори дуба, отриманий порошок помістити в 2 літри води, варити на повільному вогні не менше години. Дати відвару охолонути, процідити. Відвар використовувати для примочок на місця пролежнів. Для цього марлеві серветки із стерильного бинта змочувати у відварі і прикладати до пролежнів, змінюючи по мірі висихання. В день проводити 3 процедури, кожна з яких повинна тривати не менше однієї години. Значні поліпшення спостерігаються вже на третю добу після початку лікування, повне рубцювання ран спостерігається на 10 - 14 день (в залежності від глибини і площі ураження шкірних покривів).

4. Настоянка з березових бруньок.

Приготування: 100 грам сушених березових бруньок (або 50 грам свіжих) залити на 1 хв. окропом, після чого злити окріп і залити звичайною горілкою. Перелити настій в скляну ємність, щільно закрити кришкою і помістити в холодильник на тиждень. Застосовуйте настій для змащування уражених шкірних покривів. Уникайте потрапляння великої кількості відвару у відкриті і глибокі рани. Це може викликати досить сильні больові відчуття.

© 2025 Formed. Здоровая жизнь