Вправи для колясочників

Вправи на розтяжку можна робити лежачи на спині або сидячи в інвалідному візку. Вправи треба виконувати повільно, поступово збільшуючи навантаження, але не доводити їх до неприємних і больових відчуттів. Інтенсивну розтяжку можна виконувати тільки після тренування, після того, як м’язи добре прогріються. Легку розтяжку можна виконувати перед тренуванням, після короткої розминки. Кожну вправу необхідно виконувати не менше 10 секунд.

 
   Вправа 1.
 а) Лежачи на спині чи сидячи, необхідно розвести руки в сторони на рівні плечей або трохи вище;
б) розведіть руки в сторони і вгору під кутом 30-45 ~ вище рівня плечей. З цих положень руки витягуються прямо назад. Таким чином розтягуються верхні і нижні пучки великих грудних м’язів. Для одночасного розтягування згиначів кисті необхідно з силою випрямити кулаки в зап’ястях.
 
   Вправа 2. "Потягушки".
 
Переплести пальці перед грудьми і вивернути кисті долонями вгору, руки витягнути, намагаючись "дістати до стелі".
 
   Вправа 3.
Сприяє розтягуванню найширших м’язів спини і запобігає ротації плеча всередину. Ляжте на спину, ноги зігніть і покладіть гомілки на високу лавку. Це дозволяє максимально розслабити стегна і вирівняти спину. Прямі руки винести за голову, плечі вивернути назовні (великі пальці крокують через стелю до підлоги, долоні дивляться вниз).
 
   Вправа 4.
 Сидячи в інвалідному візку, лягти на коліна або на стіл грудьми. Зчепити руки за спиною і підняти їх якомога вище.
 
   Вправа 5.
Сидячи в інвалідному візку, зігнуту руку заведіть за потилицю і лопатку і опустіть її уздовж спини, при цьому допомагайте натисканням на лікоть іншою рукою. Потім поміняйте руки.
 
   Вправа 6. Подібна вправі 5.
Руку заведіть знизу за спину, захопіть пальцями іншої руки, опущеної за лопатку і тягніть нею вгору. Потім поміняйте руки.  
 
Вправа 7.
Сприяє розтягненню м’язів шиї і верхньої частини спини. По черзі опускати плечі, тримаючись пальцями за спиці колеса у осі і нахиляти голову в протилежний бік, як би намагаючись перекинути коляску набік.
   Втрата еластичності не єдина причина м’язових травм. Інша причина полягає в слабкості згинальних м’язів рук, задніх м’язів плечового поясу, шиї і верхньої частини спини. Для зміцнення м’язів фахівці рекомендують на одну вправу із зусиллям, яке спрямоване від себе, робити 2-3 вправи із зусиллям, яке спрямоване до себе. Загалом штовхальні рухи розвивають передні групи м’язів, а тягнучі рухи розвивають задні групи м’язів.
 
   Вправа 8.
Лежачи на вузькому дивані, на грудях підніміть гантелі з підлоги. Лікті притиснуті до боків. Рух нагадує греблю. З кожним тренуванням збільшуйте кількість вправ. При виконанні всіх вправ не напружуйтеся і не затримуйте дихання. Особливо за цим необхідно стежити людям, не готовим до високих навантажень, так як підвищення внутрішньогрудного тиску може призвести до порушень діяльності серця.
 
   Вправа 9.
З того ж вихідного положення піднімати на прямих руках гантелі, розводити їх в сторони зводячи лопатки, імітувати змахи крилами.
 
   Вправа 10.
Схожа на попередню, але виконується на більш вузькій кушетці або гімнастичному ослоні, нахиленому під кутом 30-45 `до підлоги. Кисті рук з гантелями майже торкаються одина одну під лавою. Виконуйте махи прямими руками, спрямованими в сторони і трохи вперед, зводячи лопатки.
 
   Вправа 11.
Сидячи у інвалідному візку. Руки з гантелями знаходяться між ногами, великі пальці спрямовані вниз і всередину. Прямі руки розводьте по діагоналі в сторони і вгору до рівня плечей.
 
   Вправа 12.
Сидячи у візку. Одна рука знаходиться за головою, а інша - в бік долонею догори. Виконувати прогинання з невеликим поворотом тулуба в бік правої руки. Потім змінити положення рук і виконувати ті ж самі рухи у зворотній бік. На чотири рахунки - вдих і основний рух, на наступні чотири рахунки - видих і повернення у вихідне положення. Ця і кожна наступна вправа виконуються протягом 1-2 хвилин.
 
   Вправа 13.
Виконання кругових рухів у всіх суглобах рук. Спочатку кисті, потім передпліччя і нарешті прямими руками. Потім те ж саме, в протилежну сторону. З кожним циклом, амплітуду рухів намагайтеся збільшувати.
 
   Вправа 14.
Виконання кругових рухів головою. Починати треба з невеликої амплітуди, поступово розкручуючи голову по спіралі. Але при цьому, сповільнюйте рух так, щоб при максимальній амплітуді одне коло виконувалося на п’ять рахунків. Тривалість вправи 1 хвилина.
 
   Вправи 15 і 16 вимагають особливої уваги!
Сидячий спосіб життя викликає появу так званої круглої спини, це призводить до випинання черевної стінки, а також порушення роботи внутрішніх органів. Щоб запобігти цьому, необхідно постійно тренувати м’язи спини, розвивати здатність прогинатися в поперековому та грудному відділах хребта.
 
   Вправа 15.
Під поперек покладіть валик чи складену подушечку. Енергійно піднімайте прямі руки вперед і вгору, намагайтеся різко зафіксувати їх в плечових суглобах у верхній точці і, не зупиняючись, за інерцією продовжуйте рух ними назад, але вже тільки за рахунок прогинання в попереку і грудях. Для додання руху більшою інерцією в руки можна взяти неважкі гантелі. При виконанні вправ з гантелями, спинкою необхідно притулитися до столу. Сидячи в колясці, перебувайте як можна довше з валиком під попереком. Як можна частіше лежіть на животі, спираючись на лікті і піднявши голову.
 
   Вправа 16.
Необхідно відштовхнутися руками від підлокітників візка чи стегон і якомога більше прогнутися, при цьому відвівши голову і плечі назад. Ви повинні відчути напругу м’язів спини. З кожним разом намагайтеся якомога менше допомагати руками. Ритм вправи: 5 сек. - утримання прогину; 5 сек. - розслаблення. Вправу необхідно починати з 1 хвилини, доводячи її тривалість до відчутного стомлення м’язів спини.
 
   Вправа 17.
Виконання розворотів на колясці протилежно спрямованим обертанням обручів руками. Виконувати вправу потрібно починати спокійно, а потім енергійніше. Тривалість вправи 1 - 2 хвилини, до помітного стомлення м’язів.
 
   Вправа 18.
Виконання поворотів тулуба з боку в бік за допомогою рук, розставлених у сторони, а потім за допомогою палиці, заведеної за плечі. Від заняття до заняття поступово збільшуйте кут повороту.
 
   Вправа 19. "Лезгинка", або "Косовиця".
Вправа розвиває всі м’язи тулуба і рухливість хребта (особливо косі м’язи живота, що допомагає перистальтиці кишечника). Ця вправа дуже важлива для колясочників-новачків, так як тренує координацію рухів і впевненість у собі.
Необхідно обома руками зробити різкий маховий рух з поворотом тулуба в ту ж сторону. У кого працюють стегна, намагайтеся розгорнути таз у протилежний бік. При достатній різкості руху коляска також повернеться в бік і зрушиться трохи вперед. Потім необхідно зробити такий же різкий змах з поворотом у зворотній бік. Такими "галсами" можна переміщуватися швидко, не вдаючись до обертання коліс. Починати необхідно з несильного поштовху коляски по гладкій підлозі, з часом цей рух вийде навіть на килимі.
 
   Вправа 20.
Виконується з гантелями чи бинтом-амортизатором довжиною близько 3 метрів. Складіть бинт удвічі і наїдьте на нього передніми колесами або зачепіть його за підніжки. Розтягуйте кінці бинта, згинаючи руки в ліктях за рахунок роботи біцепсів. Обтяження має бути таким, щоб його можна було подолати не більше 8 - 12 разів. Якщо для вас навантаження занадто легке, то перехопіть бинт нижче. Аналогічно вправа виконується з гантелями.
 
   Вправа 21.
Розтягування бинта піднятими руками. Руки з бинтом над головою, розводити вниз і в сторони, бинт опускайте за голову на плечі.
 
   Вправа 22.
Розтягування бинта при положенні рук попереду. Руки розводьте в сторони до торкання бинтом грудей.
 
   Вправа 23.
Вправа для розгиначів рук - трицепсів. Бинт заведіть за ручки чи спинку коляски. Руки стисніть в кулаки, зігніть у плечей. Гуму розтягуйте вперед чи вгору тільки за рахунок руху передпліч - лікті не опускайте. З гантелями вправа виконується з положення руки вгору.
 
   Вправа 24.
Вправа для дельтоподібних м’язів, що піднімають руки в сторони. Гуму під задніми колесами розтягуйте рухами рук в сторони і трохи назад. З гантелями руки піднімайте долонями донизу.
 
   Вправа 25.
Віджимання в упорі від коліс чи підлокітників. Випрямте повністю руки, не провисаючи в плечах, максимально піднімайтеся над коляскою. Виконуйте вправу багато разів і якомога частіше. Ця вправа розвиває руки, а також дає відпочинок хребту і сідницям, запобігає застою крові в органах малого таза. Таке ж полегшення дає вис на перекладині.
 
   Вправа 26.
Спеціально для лижі-саночників. Бинт перекиньте через петлю, дверну ручку чи гак на висоті 1,5 метра від підлоги. Коляска має гальмуватися на відстані, щоб рухи прямими руками починалися на рівні трохи вище плечей. Необхідно тягнути бинт одночасно обома руками вниз і назад (імітуючи поштовх лижними палицями).
 
 
Займайтеся фізичними вправами в будь-який час, але не відразу після їжі. Перші тренування необхідно проводити з мінімальним навантаженням.

© 2024 Formed. Здоровая жизнь