Тривале перебування хворого в ліжку породжує багато дуже серйозних ускладнень. Ці ускладнення можуть суттєво погіршити результат лікування основного захворювання. Вони можуть бути небезпечними і призвести до інвалідизації хворого.

 
Проблеми, які виникають внаслідок тривалого перебування хворого в ліжку:
 
Проблеми, пов’язані зі шкірою
 
При лежанні шкіра піддається впливу тертя від білизни, матраца, крихт, складок білизни. Також шкіра піддається впливу від поту, сечі і багато чого іншого. У хворого можуть виникати опрілості, пролежні, надмірна сухість чи вологість шкіри. Лежачі хворі часто мерзнуть, вони погано переносять провітрювання в кімнаті, зміну постільної і натільної білизни, тому що шкіра стає більш чутливою до температури навколишнього повітря.
 
Профілактика полягає в частому регулярному гігієнічному обробленні шкіри, а також, в правильному підборі одягу, що не викликає потіння.
 
Проблеми, пов’язані з судинами
 
Під час тривалого лежання частина судин піддається частковому чи повному здавленню. Це знижує швидкість кровотоку. Зниженню кровотоку сприяють також паралічі і парези, що може призвести до утворення тромбу в судині.
 
Тромб - це згусток крові, який частково чи повністю закупорює судину. Як правило тромби утворюються в глибоких венах нижніх кінцівок. Утворення тромбу може проявлятися болем, набряком. Але найстрашніше те, що він може відірватися і з потоком крові дійти до легенів і закупорити легеневі артерії.
 
Профілактика тромбозу: піднесене положення для нижніх кінцівок, бинтування ніг еластичними бинтами. Якщо немає протипоказань, можна виконувати гімнастику для ніг. Особливо ефективну дію має вправа «їзда на велосипеді» в положенні лежачи на спині.
 
Через тривале лежання значно слабшає тонус судин. Що призводить до різкого зниження тиску при вставанні чи зміні положення хворого. Розвивається так званий ортостатичний колапс.
 
Проблеми, пов’язані з органами дихання
 
У лежачому положенні об’єм легенів при вдиханні повітря зменшується. Через відсутність рухів і зменшення обсягу легеневої вентиляції знижується кровоток і виникають застійні явища в легенях. Що в подальшому призводить до розвитку інфекційно-запальних процесів в легеневій системі.
 
Для профілактики пацієнт повинен активно рухатись у ліжку і виконувати дихальну гімнастику.
 
Проблеми, пов’язані з органами шлунково-кишкового тракту
 
Тривале лежання викликає зниження тонусу шлунково-кишкового тракту, особливо товстої кишки, а це призводить до запорів або важкої дефекації. Запори і млявість шлунково-кишкового тракту призводять до порушення травлення. Розвивається калова інтоксикація. Часто запори можуть змінюватися проносами.
 
Для профілактики необхідно створити комфортні умови для фізіологічних відправлень, дотримуватись відповідної дієти, виконувати гімнастику передньої черевної стінки живота.
 
Проблеми, пов’язані з м’язовою активністю
 
Тривале перебування у ліжку призводить до втрати м’язової маси (атрофія м’язів), при повній нерухомості втрата може становити до 3% від загальної м’язової маси на добу. Це означає, що через місяць нерухомого лежання, у хворого повністю атрофуються м’язи, і без сторонньої допомоги він вже рухатися не зможе, навіть якщо у нього з’явиться така можливість.
 
Профілактика: регулярне виконання фізичних вправ.
 
Проблеми, пов’язані з суглобами
 
Контрактури - обмеження рухів у суглобах, через тривалий нерухомий стан кінцівки. Таке обмеження рухів призводить до тяжких функціональних розладів.
Профілактика: контрактуру легше попередити, ніж вилікувати.
 
Попередження розвитку контрактур:
 
- Проводити гімнастику у вигляді активних і пасивних вправ. По можливості необхідно задіяти всі суглоби, особливо ті, що знаходяться в малорухливому стані. Слід уникати грубих насильницьких пасивних рухів, які викликають біль і рефлекторний м’язовий спазм.
- Забезпечити правильне положення кінцівки.
- Для профілактики контактур суглобів кисті застосувати спеціальний конус, обшитий м’якою тканиною (краще овечою вовною).
 
Анкілози
 
Анкілоз – це повна втрата можливості здійснювати рух в суглобі.
Якщо дуже тривалий час пацієнт лежить нерухомо, а профілактика контрактур не проводиться, то настає повна втрата рухливості суглобів, як наслідок кісткового зрощення суглобових кінців кісток.
 
Болі в суглобах
 
Тугоподвижність суглобів при русі викликає біль. Хворий починає щадити хворий суглоб і цим посилює його знерухомленість. Необхідно поєднувати фізичні вправи з прийомом знеболюючих препаратів.
 
Проблеми, пов’язані з кістками
 
При відсутності рухів і фізичних навантажень у кістках знижується вміст кальцію, вони стають крихкими. Розвивається остеопороз.
 
Проблеми, пов’язані з сечовидільною системою
 
Тривале горизонтальне положення може призвести до змін в сечовидільній системі. У горизонтальному положенні сеча довше затримується в тазу, це призводить до виникнення інфекційного запалення. Запалення сприяє утворенню солей, піску та каменів.
Найбільша проблема - це, звичайно, утворення каменів у нирках. Але це не єдина проблема. Згодом у пацієнта може виникнути нетримання сечі, а воно, в свою чергу, сприяє виникненню проблем зі шкірою. Також посилюється депресія, так як несподіване сечовипускання в ліжко, для людини у свідомості - це велика неприємність і стрес, який важко пережити. Необхідно пам’ятати, що в горизонтальному положенні утримувати сечу важче, ніж у вертикальному.
 
Проблеми, пов’язані з нервовою системою і психікою
 
Одна з проблем, пов’язаних з нервовою системою - це безсоння ночами. Нажаль дуже часто пацієнти приймають снодійні препарати не порадившись з лікарем. Приймання снодійних , як правило, не дає глибокого сну. Під час сну людина не відпочиває, вона стає млявою, стомленою, а це, призводить до дратівливості і депресії. Якщо пацієнт вимушений деякий час провести в лежачому положенні, то прояви захворювань нервової системи посилюються.
Тривало лежачі хворі можуть втратити навички поведінки в суспільстві, особливо це стосується літніх людей, а також людей з розумовою відсталістю.
 
З метою профілактики безсоння необхідно організовувати дозвілля хворого, створити умови для активної розумової діяльності. Потрібно максимально активізувати режим хворого.
 
Проблеми, пов’язані зі слухом
 
Спілкування з лежачим хворим відбувається "на різних рівнях", так як хворий лежить, а співрозмовник сидить чи стоїть. Таке спілкування змушує слух напружуватися. Лежачий хворий не може все бачити, що навколо відбувається, тому часто прислухається, а значить, напружує слух. Постійне напруження слуху веде до його зниження.
 
Гідність пацієнта
 
Поняття про гідність пацієнта дуже різняться в різних суспільствах і залежать від дуже багатьох чинників.
В більшості суспільств прийнято бути охайним, причесаним, одягненим в чистий, не рваний одяг, з акуратними нігтями. По нормам моралі не прийнято без потреби оголяти тіло чи торкатися до нього, розповідати про особисті особливості пацієнта, які не стосуються догляду за ним.
 
Дуже часто персонал, що обслуговує пацієнта, порушує елементарні правила поводження, принижуючи гідність людини.
На совісті обслуговуючого персоналу лежить велика відповідальність за душу і тіло хворого. Тому намагайтеся придбати навички не тільки гарного догляду, а і правильного, професійного спілкування.

© 2025 Formed. Здоровая жизнь