Описання методу, який використовується в реабілітаційному центрі "Гоохстрат" (Hoogstraat),

м. Утрехт, Голландія. 

(Червень 1996 р. Для співробітників мініцентра і, можливо, пацієнтів.)
 
Автор: А. Стейсл, медсестра
 
Існують різні ступені пролежнів: 
 
Пролежні з’являються в наслідок тривалого тиску на певні ділянки тіла (тертя, здавлювання). Тиск утискає дрібні судини, припиняється кровопостачання шкіри, в результаті цього тканина відмирає.
 
Догляд за пацієнтами, які страждають ураженнями спинного мозку
 
Найбільша ймовірність виникнення пролежнів при положенні на спині. Положення на животі знижує ризик появлення пролежнів. Положення на боці використовується у винятковому випадку, так як з ним пов’язано чимало незручностей. При положенні на боці рівномірний розподіл тиску неможливий, так як більший тиск припадає на стегна. Данне положення сприяє виникненню "контрактур" (обмеження рухливості м’язів). Положення на боці викликає утруднене сечовипускання, особливо у жінок. Окрім того, спати всю ніч на одному боці дуже важко і не зручно.
 
Профілактика пролежнів
 
Виникнення пролежнів можна уникнути. Під час реабілітаційного періоду медперсонал навчає пацієнтів, як треба себе вести. Необхідно пам’ятати, що пролежні з’являються внаслідок тиску. Усуваючи тиск чи пропорційно розподіляючи його, можна запобігти появі пролежнів.
 
Важливою профілактичною мірою є огляд місць тиску самим хворим, при необхідності з дзеркалом.
 
Дуже важливо, щоб хворий лежав або сидів на рівній поверхні. Складки та крихти сприяють появі пролежнів або залишають рубці.
 
Вночі рекомендується лежати на животі. Данне положення має багато переваг:
 
- тиск розподіляється по всьому тілу;
- задня сторона тіла навантажується вдень при сидінні, а вночі розслабляється;
- вранці хворий може сам побачити появу червоних плям на передній частині тіла;
- запобігає виникненню контрактур.
 
При сидячому положенні пролежні з’являються в наступних місцях: сідничні кістки, нижня частина крижів (кінчик), шов сідниць. Сідничні кістки гостроверхі, розташовані безпосередньо під шкірою і приймають на себе весь тиск. Тому пацієнтів навчають віджиматися руками від поверхні кожні 10-15 хвилин, таким чином звільняючи від навантаження сідниці.
 
Сидячи у візку, неодхідно правильно розподіляти навантаження. Підніжки треба відрегулювати так, щоб стегна отримували опору до колін по всій довжині.
 
Для запобігання пролежнів існують спеціальні повітряні і водяні матраци, подушки для сидіння, підковоподібні піногумові подушки.

© 2024 Formed. Здоровая жизнь